fbpx

שנתיים ל’אדום אדום’ – שנתיים של עינויים מתועדים במתקני תנובה

האכזריות של תנובה, משווקת מוצרי הסבל הגדולה בישראל, נחשפה לעיני כולנו בתחקיר ששודר בכלבוטק לפני שנתיים, והתמקד במשחטה הענקית שבבעלותה, אדום אדום. אבל זוהי רק תחנה אחת (האחרונה) בחיי הסבל של מעטים מעשרות מיליוני הקרבנות של תנובה. בשנתיים שחלפו מהתחקיר תיעדנו אינספור בעלי חיים נוספים שמעונים ללא רחמים כדי שבשרם או הפרשותיהם יהפכו למוצרי תנובה. אנו מביאים לפניכם מעט מהם.

ש

תנובה – תחקירים נוספים

הנה מעט מידע וקישורים לתחקירים השונים שערכנו במתקני תנובה בשנים האחרונות, ושחלקם נראים בסרטון:

“אדום אדום” פעם ראשונה:

בספטמבר 2011 תיעדו פעילי אנונימוס שימוש בדוקרנים ושוקרים חשמליים על גופם של עגלים שהגיעו לארץ מאוסטרליה במשלוח למותג “אדום אדום” בבעלות “תנובה”. בתגובה לממצאים טענו בתנובה: חברת “אדום אדום” שמה דגש רב על כללי התנהגות נאותים בטיפול בבעלי חיים לכל אורך תהליך שרשרת האספקה בישראל”

מדגריית רמית:

במאי 2012 תחקירנית של אנונימוס שעבדה במדגרה שבבעלות תנובה וגרנות חשפה הפקרת אפרוחים לגסוס על הרצפה ובשקיות ניילון. זאת, לאחר שכבר ב-2011 נחשפה במגזין המושבות שהמדגרה זרקה אפרוחים חיים למכולת הזבל. בתגובה לחשיפה זו טענו ברמית כי “האפרוחים מומתים במכשור ייעודי… במטרה למנוע מהם סבל. שיטת ההמתה שנקראת CO2 .. ואתו משתמשים בדרך כלל”.

“אדום אדום” פעם שנייה:

בתחקיר כלבוטק בדצמבר 2012 נחשף שימוש שגרתי בשוקרים חשמליים על גופם של עגלים בדרך לשחיטה, זריקת טלאים באוויר, מכות ובעיטות בכל חלקי הגוף , כיבוי סיגריות על גוף עגלים על ידי מנהלים במפעל, ועוד ועוד. תנובה הגיבה לממצאי התחקיר: ” אנו מבקשים לומר באופן חד-משמעי כי אנו מוקיעים התנהגות זו, מסתייגים ממנה, והיא אינה מייצגת אותנו כחברה”. באתר האינטרנט שלה היה כתוב: הולכת העגל לתיבת העקידה נעשת במתינות וללא שימוש בשוקר חשמלי . הכיתוב הזה הוסר מהאתר ולא מופיע בו היום, אתם יכולים לנחש לבד למה.

תחקיר המשלוחים החיים:

ביולי 2013 שודר בחדשות 10 תחקיר על המשלוחים החיים, שכלל גם תיעוד של שימוש בשוקר חשמלי ברפת של תנובה בבית השיטה, בעגלים ש”יועדו” לבשר. בתנובה אמרו בתגובה: “המפעל חרט על דגלו טיפול נאות בבעלי חיים. נהלי המפעל ברורים ואוסרים שימוש בשוקרים.. ככל שישנם מקרים חד-פעמיים שהם בניגוד להוראות החברה, הם יטופלו במלוא החומרה”.

תחקיר רפת השרון:

בינואר 2014 נחשף בחדשות 2 תחקיר סמוי של תחקירנית תנו לחיות לחיות שעבדה באחת משלושת הרפתות הגדולות בארץ, רפת השרון, שהחלב שלה משווק תחת המותג תנובה. התחקיר חשף שימוש בשוקרים חשמליים, פרות שמחכות שעות ארוכות כשהן קשורות בעולים, צריבת מספר על גופן והתעללויות רבות אחרות.

משחטת הוד חפר:

במאי 2014 נחשף באתר מאקו תיעוד של רועי שפרניק, בו נראו תרנגולות נגררות ומושלכות כשהן בחיים. משחטת “הוד חפר” שייכת לחברה שתנובה מחזיקה 50% ממניותיה, ומהמשחטה הזאת תנובה מקבלת חלקי עוף המשמשים למוצריה. מקבוצת “תנובה” נמסר: “משחטת הוד חפר מקפידה לפעול על פי ההנחיות המחמירות ביותר של כל הגורמים הנוגעים בטיפול בבעלי חיים וזאת גם בהתאם למדיניות המחמירה של תנובה בנושאים אלה”.

תחקיר הלולים הגדול:

לאחרונה פורסם בחדשות 2 תחקיר שבוצע על ידי תחקירניות של עמותת אנונימוס, ובו נחשפה התעללות קשה בתרנגולות, ביניהן גם בלולים שהביצים שלהן משווקות תחת המותג “תנובה”. את הפגרים של התרנגולות זורקים מתחת לכלובים, אל ערימת הצואה הענקית שמצטברת. בכתבה על תביעה ייצוגית שהוגשה נגד תנובה בעקבות התחקיר במעריב נכתב “מחברת תנובה נמסר: תנובה היא לא בעלת הלולים אלא הגורם המשווק בלבד”. מוזר, כי באתר האינטרנט שלה כתוב ש”תנובה הציבה סטנדרטים גבוהים ביותר של איכות לכל אורך שרשרת הטיפול בביצים”, עם ציור מקסים של תרנגולת מאושרת בשדה ירוק.

תחקיר תעשיית הביצים